עומדים לקחת משכנתא?

אנו ממליצים לכם לקרוא את הנקודות הבאות .

בדקו האם אתם מסוגלים לעמוד בתשלומי המשכנתא?

 

ודאו שהיחס בין סך ההתחייבויות שלכם הוא בשווי 25-30% מסך הכנסתכם נטו. לדוגמא – זוג שהכנסתו המשותפת היא 11,000 ₪ נטו – יכול לעמוד בהתחייבות של עד כ-3,300 ₪ לחודש.

הון עצמי

רוב הבנקים מעניקים עד 70% משכנתא, משווי הדירה. האם הצלחתם לחסוך מספיק הון עצמי לצורך רכישת הדירה, . כ- 30%. שימו לב נטילת הלוואות נוספות לצורך מימון הדירה אינן נחשבות כהון עצמי, ועלולות לסבך אתכם בעתיד. יתרה מכך הבנקים עשויים לסרב לתת לכם מימון.

הוצאות נלוות לנטילת משכנתא

 

שימו לב, בעת נטילת המשכנתא יש עלויות נלוות כגון: עמלת פתיחת תיק בבנק,הערכת שמאי לשווי הנכס (כ-1,000 ₪), עמלות רישום בטאבו וברשם המשכונות, ביטוח על הנכס, ביטוח חיים ועוד. את רוב התשלומים הללו תיאלצו לשלם במזומן ובמקום, לכן בדקו שיש בידכם את האפשרות לעשות זאת.

הוצאות "גדולות" נוספות.

בעת רכישת דירה יש הוצאות גדולות נוספות כגון: מס רכישה, שיפוצים, הובלות, תכנון אדריכלי, דמי תיווך, שכ"ט עו"ד ועוד. יש להכין מסגרת תקציבית הכוללת הוצאות אלו. שימו לב ניתן להגדיל את המשכנתא הנלקחת לצורך מימון הוצאות אלו.

האם אתם לקוחות "מסוכנים" לבנק?!

 

ודאו שאתם ניגשים לנטילת המשכנתא, כאשר היסטריית האשראי שלכם נקייה מרבב. דהיינו, האם אתם חונקים את מסגרת האשראי שלכם? האם יש לכם צ'קים שלא כובדו לאחרונה? האם אתם"חיים על הלוואות"? במידה ועניתם על אחת השאלות בכן –  יתכן והבנק יסרב להעניק לכם הלוואות"?  על כן, עיצרו ו שיקלו שוב את רכישת הדירה. אולי תמתינו עם הרכישה עד אשר המצב ייתייצב, או שמא כדאי לקנות נכס זול יותר.